Gaillac - Krásná vína s tradicí

Vinná réva se Gaillacu pěstuje zhruba na 2500 ha plochy rozkládající se na obou březích řeky Tarn, od města Albi až po Toulousse. Na levém břehu se nachází chudá kamenitá a štěrková půda, ideální pro červené víno. Pravý břeh je o něco složitější a různorodější - převážnou část půdy tvoří žula, vápenec a pískovec. V oblasti se produkují bílá, růžová i červená vína. Červená převažují.

Bílý gaillac se vyrábí zejména z odrůdy Mauzac, která se výjimečně používá také v Languedocu a v další menších oblastech Sud-Ouest (jihozápadu). Mauzac se zde zceluje s odrůdou
Loin de l’Oeil, která dodává směsi jemnost a aroma.Suchý bílý Gaillac se podává k rybám a mořským plodům, bílým masům a čerstvým sýrům.
Gaillac rosé se většinou vyrábí moderním způsobem metodou "saignée". Jedná se o včasné stočení trochu nakvašeného červeného moštu a jeho další zpracování jako bílého vína. Tato rosé jsou přátelská, lehká a velmi dobře se pijí. Dobře chutnají k lehkému obědu, studeným masů nebo talíři lehkých čerstvých sýrů.
Červená vína gaillac se vyrábějí zejména ze staré odrůdy Duras, která byla znovu objevena před několika desetiletími. Další svébytnou místní odrůdou je Braucol. Duras dodává vínům barvu, strukturu a hladkost, kdežto Braucol kromě barvy ještě tělnatost, venkovský šarm a nádhernou vůni černého rybízu a malin. Moderní červený Gaillac se podává k vydatným obědům či lehkým večeřím, případně po jídle ke kostičkám tvrdého sýra.

Vína z Gaillacu zastupuje v našem obchodě vínem ambiciózní vinařství manželů Gerardových Château de Terride. Najdete je na pravém břehu řeky Tarn nedaleko městečka
Puycelsi, poněkud stranou od většiny vinic oblasti.

Věděli jste, že:
Vína z Gaillacu byla známa už v 5. století po Kr. a oficiální standardy kvality místních vín byly vytvořeny již ve 13. století?

Skladem
1 845 Kč 1 660 Kč 1 371,90 Kč bez DPH
Gaillac - Krásná vína s tradicí
Akce Novinka Sleva 10 %
1 845 Kč

V balíčku naleznete:

Les Caprices d’Alix blanc sec
Vyvážené cuvée z odrůd typických pro oblast Gaillac (70% Loin de l’oeil, 30% Mauzac). Má krásnou zeleno-žlutou barvu a intenzivní vůni exotického ovoce.

Les Caprices d’Alix rosé
Cuvée krásné světle růžové barvy. Je vyrobeno z odrůd Syrah (50 %) a Duras (50 %). Voní po exotickém ovoci a citronu. Je to živé víno, které se dobře hodí ke grilování a vybraným uzeninám.

Les Caprices d’Alix rouge
Krásně rudo-fialové víno vyrobené z odrůd Syrah (40 %), Duras (40 %), Braucol (20 %). Cuvée intenzivní vůně s tóny ostružin a černého rybízu. V ústech vyvážené s lehkou příchutí macerovaných sušených švestek.

Château de Terride blanc
Plné cuvée krásné zlatožluté barvy. Vyrobeno půl na půl z odrůd typických pro Gaillac, tedy Loin de l’Oeil a Mauzac. V ústech je to živé víno, voní po zelených jablcích, exotickém ovoci a stopově i po medu.

Château de Terride rosé
Svěží víno vyrobené stoprocentně z odrůdy Braucol. Má světle růžovou barvu. Intenzivně voní po jahodách a také černém rybízu. V ústech je živé s výraznou chutí.

Château de Terride rouge
Příjemné cuvée sytě červené barvy. Je vyrobeno ze tří odrůd: 50 % Syrah, 30 % Duras, 20 % Braucol. Voní po černém ovoci a lékořici. Je živé a intenzivní v ústech, s příjemnými, postupně se zjemňujícími, tříslovinami.

Zpět do obchodu