A Picpoul znáte?

Máte-li v oblibě rozmanité mořské plody, víte, že vybrat k jejich konzumaci vhodné víno, je prostě nutností. Jednou z oblastí zaslíbených chovu rozličných druhu měkkýšů je Étang (Laguna) de Thau přiléhající k pobřeží Lvího zálivu ve francouzském departementu Languedoc-Roussillon. Laguna s brakickou vodou je rájem řady vodních ptáků, ryb a chovají se zde ve velkém především slávky a ústřice. Krámky v přilehlém městečku Mèze jsou toho důkazem.

Za městem Mèze najdete malé vinařství Domaine Morin-Langaran. Vyrábí zde řadu výborných vín, my jsme si však především oblíbili jejich Picpoul de Pinet. Vynikající svěží víno, jako stvořené k rybám, mořským plodům, slávkám a, jak místní tvrdí, také ústřicím.

Picpoul (též Piquepoul) de Pinet je malá podapelace Coteaux du Languedoc (asi 5 vesnic) a zároveň stejnojmenná vynikající odrůda typická pro Languedoc. Mezi bílými víny ze samého jihu Francie vyniká jeho svěžest, však se mu říká "středomořský ryzlink". V našem vinařství si zakládají na tom, že hrozny sbírají zásadně v noci.  I to má pozivní vliv na svěžest budoucího vína. Picpoul de Pinet je vynikající víno pro každou příležitost.

Věděli jste, že?
Ve vinařství Morin-Langaran vyrábějí Picpoul de Pinet s bílou nebo černou etiketou? Liší se nebo je to jen reklamní trik? Ochutnejte a posuďte.

Skladem
1 194 Kč 1 075 Kč 888,43 Kč bez DPH
picpoul
Tip Sleva 10 %
1 194 Kč

V tomto balíčku naleznete:

 

Picpoul de Pinet "Etiquette Blanc“

Svěží víno z odrůdy Piquepoul (Picpoul), typické odrůdy oblasti Languedoc. Hrozny se sklízí výhradně v noci, aby si maximálně zachovaly vůni a svěžest. Voní velmi svěže po bílých květech, hlohu či akátu. V ústech je čerstvé se slanou dochutí (moře na dohled).  Výborné ke grilovaným rybám, rybí parilládě (směs grilovaného masa) k masu s bílou omáčkou.

Picpoul de Pinet „Etiquette Noir“

Svěží víno z odrůdy Piquepoul (Picpoul), typické odrůdy oblasti Languedoc. Hrozny se sklízí výhradně v noci, aby si maximálně zachovaly vůni a svěžest. Voní po citrusech. Má svěží chuť, ve které převládají citronové a květinové tóny. Lehce slaná dochuť.

Zpět do obchodu